Feride Kocakaya Guider – Doğum Hikayesi

Amerika’da başlayıp Bodrum’a uzanan bir doğum hikayesi…

Feride Kocakaya Guider – Doğum Hikayesi

Doğum hikayem daha hiçbir test yaptırmamış olmama rağmen hamile olduğumu hissetmemle başladı (çok sevdiğim sushi’yi bile geri çevirdim ve eşimin yüzündeki “sen ciddi misin?” bakışını hiç unutmuyorum), ama test yaptırmak için sabretmem gerekiyordu, daha çok erkendi. Testi yaptıktan sonra gerçekten şaşırmadığım bir sonuçla karşılaştım, hamileydim ve bu testle sadece duygularımın doğruluğu kanıtlanmıştı. Eşimle inanılmaz bir mutluluğu paylaşıyorduk, tabii artık hayatımızda birçok değişikliğin olacağı da sohbetlerimizin büyük bir parçası olmaya başlamıştı.

Kafamızda birçok düşünce vardı, bu düşüncelerden biri de çocuğumuzu hangi ülkede doguracağım sorusuydu (gerçi bu düşünce konuşmadığımız halde ikimizin de kafasından geçen bir soruydu), biraz daha açmam gerekirse eşimle Amerika’da yaşıyoruz ve kurulu düzenimiz Amerika’da ama benim bütün ailem Türkiye’ de yaşıyor, en önemlisi yanımda olmasını en fazla istediğim kişi annem. Hamile olmaktan çok mutlu olmama rağmen itiraf etmeliyim ki hamileliğimin başlangıcında mide bulantısı ve yorgunluktan dolayı kendimi hiç iyi hissetmiyordum. Kendime iyi bakmam gerektiginin farkındaydım ama yemek görmek, ne yiyeceğimi ya da pişireceğimi düşünmek bile beni hasta ediyordu. Aklımda hep keşke annem yanımda olsaydı ya da ben annemin yanında olsam vardı. Birgün bu düşüncemi sesli olarak eşimle paylaştım ve o da bana aynı fikirde olduğunu ve istersem doğumu Türkiye’de yapabileceğimi söyledi. Çok sevinmiştim eşimin bana destek olmasından dolayı ama bir an içimi bir korku sardı çünkü ikimiz de işlerimizden ayrılarak rutin hayatımıza 7 aylık bir ara verecektik. Herşeyi göze alarak eşimle hamileliğimin 19. haftasında Türkiye’ye gelme kararı aldık. Şimdi tek yapmamız gereken doğru doktoru bulmaktı ama açıkça söylemem gerekirse bu hiç zor olmadı.

Dr. Aybala’yı internette yaptığımız araştırmalar sonucu bulduk. Çevremde tanıdığım kişilerin önerilerini sorduğumda da duyduğum tek isim Dr. Aybala’ydı, yani Dr. Aybala’ya olan aşkımız daha o bizi tanımadan önce başlamıştı. Kimsenin tercihine ya da zorunluluklarına saygısızlık etmeden şunu söylemeliyim ki benim için doğal doğum yapmak cok önemliydi ve Dr. Aybala’nın da her hastasını doğal doğuma teşvik etmesi onu doktorum olarak seçme kararımı inanılmaz kolaylaştırdı. Dr. Aybala ile olan her muayenemden eşim de ben de hep güler yüzle ayrılıyorduk. Paylaştığımız her endişe ve kaygımızı Dr. Aybala çok açıklayıcı bir şekilde adreslendirerek, bize bu inişli çıkışlı dönemde inanılmaz destek oluyordu.

Ayrıca Dr. Aybala’nın düzenlediği doğum atölyesi anne ve baba adaylarının sağlıklı bir şekilde hamilelik ve doğum süreci hakkında bilgilendirilmesi için inanılmaz bir fırsat; bu interaktif ders sayesinde Dr. Aybala’yı da daha iyi anlama ve tanıma fırsatı bulduk, çok güzel bir deneyimdi, aklımda olan birçok soru cevabını bulmuştu (bu arada doğum atölyesinde inanılmaz rahatlatıcı olan meditasyon sırasında eşimin horlama sesini duyan annelerden özür dilerim ama bizim için kızımız Melissa’ya anlatacağımız çok komik bir anı oldu). Doktorumu bulmuştum, sevdiğim insanların yanındaydım, test sonuçlarım sorunsuzdu, sağlıklı besleniyordum, hamileliğimle gurur duyarak her gün bikinimi giyip yüzüyordum ve egzersizlerimi aksatmıyordum, her şey yolundaydı. Tabii ki iş gebelik ve doğum olunca her şeyin pürüzsüz olması imkansız.

Feride Kocakaya Guider – Doğum Hikayesi

Hamileliğimin başından beri ultrasound verilerine göre bebeğimin ölçümleri bir hafta önden ilerliyordu. Yani 19 haftalık gebeyken bebeğimin ölçümleri 20 haftalık bebeğin ölçümleriyle eş değerdeydi. Doğumu doğal istediğimden dolayı bu durumun çok bir önemi yoktu. Bu durum 38. haftaya gelip bebeğimin ölçümleri 3800 gr ağırlığı gösterince, önümüzdeki iki hafta içinde doğum olmaması durumunda bebeğimin daha da büyük olması ve doğal doğum isteğimin riske girmesi nedeniyle büyük bir önem kazandı. Hatta suni yolla doğumu başlatma ihtimalini bile konuşmaya başladık. Bunun yanı sıra doğumumun olması olası günlerde Dr. Aybala’nın şehir dışında kongrede olacağı gerçeği de vardı. Stres olmak istemiyordum ama kafamda birçok soru işareti ve kaygı oluşmaya başlamıştı. Önümde bu gelişmeleri değerlendireceğim bir haftasonu vardı, sonra Dr. Aybala’ya şehirden ayrılmadan önce tekrardan muayeneye gidecektim. Muayene çok pozitif duygularla gittim, kendime, Dr. Aybala’ya ve ekibine çok güveniyordum, ne olursa olsun her şeyin iyi gideceğini biliyordum.

Muayenem çok iyi geçti, bebeğimin gelişimi normaldi ve normal doğumu etkileyecek bir sorun yoktu. Hatta Dr. Aybala bizim için kongreden bir gün önce gelecekti ve Pazar günü çalışmadığı halde öğle saatlerinde beni tekrardan görecekti. O gün kafamdaki bütün korkuları silmişti. Açıkçası geriye sadece bir pürüz kalmıştı, o da doğumun Dr. Aybala şehir dışındayken başlamasıydı. Doğum hikayemin bir komedi/aksiyon/drama filmine dönmesi Cumartesi sabaha karşı kasılmalarımın her 3-5 dakikada bir gelmesiyle başladı.

Cuma günü akşam saat 8 civarında nişanım geldi. Hiçbir ağrı ya da kasılmam yoktu ve çok rahattım. Açıkçası nedense Pazar günü doğum yaparım diye düşünüyordum. Cumartesi sabaha karşı 1’de kasılmalarım başladı. Çok rahatsızlık verici bir kasılma değildi ve kasılmalar düzenli değildi. Duşumu aldım, hastane çantama gereken son ihtiyaçlarımı da koydum ve artık her şeyim hazırdı. Bu arada kasılmalarım artık kendini iyice hissettirmeye başlamıştı. Hemen bir uygulama indirip kasılmalarımı takip etmeye başladım. Önce her 10-15 dakikada kasılmalarım oluyordu ama sonrasında artık yatağa yattığımda uykuya dalmama bile izin vermeyen kasılmalar başlamıştı. Dr. Aybala’nın normal karşılayacağını bilsem de onu çok erken bir saatte aramaya çekindim ve sabah güneşi görene kadar elimden geldiğince sabırlı olmaya çalıştım. Evin içinde hızlı hızlı bir uçtan diğerine yürümeye başladım. Kasılmalar her 3-5 dakika da bir olunca hastaneye gitmeye karar verdim ve hastaneye varınca Dr. Aybala’ya haber verdim. Yatışımı başlatmadan önce NST yapıldı ve Nuriye Ebe muayenemi yaptı.

Feride Kocakaya Guider - Doğum Hikayesi
Feride Kocakaya Guider – Doğum Hikayesi

İlk yapılan NST sonuçları kasılmalarımı doğru kaydetmemişti hatta kasılmalarımı abarttığımı sanarak eve gitmeyi düşünmeye başlamıştım ama kasılmalarım beni o kadar zorluyordu ki eve dönmeyi göze alamadım. Nuriye Ebeyle konuşup yatışımı başlatmaya karar verdim. Bu arada Dr. Aybala’dan dönüş biletini daha erken bir saate aldığını öğrendim ve çok mutlu olmuştum. Dr. Aybala’nın uçağını saat 17:00’deydi ve saat 19:00 gibi Bodrum’da olacağını tahmin ediyordum. Artık bu doğumun olması için saat 19:00’ a kadar hiç acelem yoktu. Etrafa gülücükler saçtığımı söyleyemem ama kendimce, bütün gücümle doğuma ve kasılmalara konsantre olup bilinçaltımda derin yerlere gidip geliyordum. Bütün duygularımı istediğim gibi kendimi firenlemeden yaşadım, gerektiğinde inledim, gerektiğinde bağırdım, arada duş aldım, uyumaya çalıştım. Eşimin, annemin ve sevgili Nuriye Ebe’nin kasılmalarım sırasındaki masajlarıyla rahatladım ve tek düşüncem Dr. Aybala gelene kadar bu doğumun başlamayacağıydı. Saat 18:00 sıralarında artık Nuriye Ebe’nin gözünün içine bakıyordum bana Dr. Aybala’nın çok kısa zamanda burada olacağını söylemesi için ve iyi haber saat 19:00 civarlarında geldi.

Doğumhane hazırlandı, beni doğumhaneye aldılar ve aynı anda Dr. Aybala kapıdan girdi. Onu görünce sanki yıllardır görmediğim çok eski bir dostumu görmüş gibi sevinmiştim, sonrasında her şey bir film şeridi gibi akıp gitti. Dr. Aybala’nın doğumhanedeki profesyonelliğine şahit olmak bir orkestra şefini izlemek gibiydi. 20-25 dakika gibi bir sürede mucizemi kızımı kollarıma aldım, ne acım kaldı ne sızım (kızım benim doğal ağrı kesicim). Epiduralsiz, epizyotomisiz, sonrasında çok rahat ayağa kalktığım normal bir doğum yaptım ve Dr. Aybala’ya ve ekibine (özellikle Nuriye ebeme) ne kadar teşekkür etsem az.

Şimdi Dr. Aybala ile yapılan normal doğum bağımlılık yapar diyorum. Tekrar hamile kalırsam doktorumun kim olacağını çok iyi biliyorum. Çok teşekkürler Dr. Aybala!!!

Feride Kocakaya Guider
11 Aralık 2018, Bodrum

9,070 total views, 4 views today

Yorum gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.

Çözümü giriniz *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.